Jak dochází k erekci

Erekce je důsledkem několika procesů, jejichž následnost je pro její dosažení nezbytná. Pokud některý z článků tohoto procesu selže, erekce nenastane. Erektilní dysfunkce je definicí pravidelného selhávání erekce, a tedy i některých procesů, které jí předcházejí.

Jak erekce fungujejak funguje erekce
 

Erekci spouštějí nervové impulsy vyplývající ze sexuálního vzrušení. Jde o psychologické a fyzické podněty. Jednoduše řečeno, do penisu se začne pumpovat krev, což zapříčiní jeho zvětšení a ztvrdnutí (ztopoření penisu). Odbornější vysvětlení je, že na základě nervových impulsů procházejících od mozku až ke komorám penisu dochází k uvolnění houbovitých tělísek v penisu. Začne se zde hromadit krev a houbovitá tělíska zvětší svůj objem, čímž prakticky tlakem uzavřou okolní žíly a ty nejsou schopny odvést nahromaděnou krev pryč z penisu. Hladká svalovina ochabne a otevře cestu krve do penisu. Topořivá tělíska a jejich dutinky se naplňují krví, tuhnou a zvětšují se. Erekce je tím započata a probíhá, dokud nedojde k vyvrcholení nebo nějakému psychologickému či jinému impulsu, který by měl za následek znovuotevření žil s následným odtokem krve pryč z penisu. Zdravý muž by měl být schopen dosáhnout další erekci do 10 až 15 minut po dosažení orgasmu.

Přejít na článek o problémech s erekcí

Erekce z anatomického hlediska

Strukturu penisu tvoří močová trubice (urethra), kterou obklopuje nepárové houbovité těleso. Nad ním jsou umístěna dvě párová topořivá tělesa, která se táhnou po celé délce penisu a mají důležitou roli při samotné erekci. Močová trubice slouží jako vývod pro ejakulát (spermie). Všechny tyto útvary se skládají z bohatě tvořené skladby prokrvených tkání s více drobnými dutinkami.

Aby nebyl umožněn přítok většího množství krve cévami do penisu i v klidném (ochablém) stavu, je za běžných okolností hladká svalovina ve stěnách těchto cév stažena. Stejně je to i mezi dutinkami topořivých tělísek a díky tomu nemáme erekci neustále, ale jen tehdy, když ji vyvolávají zmiňované nervové impulzy způsobené sexuálním vzrušením.

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka před sexem pro silnou erekci

650 Kč

Koupit

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlouhodobé užívání pro zlepšení sexuálního zdraví

790 Kč

Koupit