Steroidy

Steroidy jsou deriváty steranu, což jsou biologicky i farmakologicky velmi významné látky. Nejznámějším steroidem je například cholesterol. Obecně známé jsou především anabolické steroidy, kam patří také testosteron, růstové hormony a jejich deriváty, které jsou často zneužívané v kulturistice. Steroidy dělíme podle funkčního zařazení na:

  • Anabolické steroidy – podporují rychlejší růst kostí a svalů
  • Ergosteroly – vyskytují se v houbách
  • Fytosteroly – vyskytují se v rostlinách
  • Kortikosteroidy – regulují metabolismus cukrů a bílkovin, řídí hospodaření s vodou a minerály
  • Sexuální steroidy – mužské a ženské pohlavní hormony, které ovlivňují diferenciaci i reprodukci

Anabolické steroidy

Anabolické steroidy jsou jedny z nejrozšířenějších. Mohou být klasifikovány jako uměle vytvořený derivát, který je podobný mužskému pohlavnímu hormonu – testosteronu. Tyto látky zvyšují výkonnost, usnadňují vývoj fyzické síly, svalové hmoty a vytrvalosti, bez pocitu únavy. Podporují nadměrnou tvorbu bílkovin v těle, mají regenerační účinky.

Anabolické steroidy se využívají také v lékařství například při autonehodách či úrazech, aby podpořily růst svalové hmoty a komplexní hojení svalů. Během lékařské léčby je množství steroidů velmi přísně hlídáno, ovšem především v kulturistice, ale i v ostatních sportech, se užívané množství mnohonásobně zvyšuje.

Historie prvního (zne)užití steroidůsteroidy a impotence

Steroidy se zneužívají především v kulturistice, atletice, ale i jiných výkonnostních a silových sportech. V roce 1954 se jistý Dr. Ziegler, který patřil do amerického týmu ve vzpírání, se připravoval na šampionát. Ovšem zjistil, že vzpěrači sovětského svazu používají deriváty testosteronu. Jejich výkony byly obdivuhodné, byli svalnatější, silnější a vytrvalejší.

Nicméně historie prvního užívání steroidů se váže k roku 1925. V této době se objevil švýcarský farmakolog Dr. Laqueur a izoloval krystaly z býčích varlat, které si vysloužily název testosteron. Anabolické účinky byly neuvěřitelné, nehledě na nárůst síly a svalové hmoty. Později se zjistilo, že se dá testosteron syntetizovat, což byl první krok k jeho užívání ve sportu.

Vedlejší účinky steroidů

Toxicita – Veškeré toxické vedlejší účinky mají vliv především na játra. Tyto nežádoucí účinky se projevují různými stupni poškození jater, které vedou k poruchám jejich činnosti, která může začít například cholestatickou žloutenkou a končit karcinomem jater.

Retence vody – většina steroidů ovlivňuje systém vodního a elektrolytového hospodářství, tudíž dochází ke zvýšenému uchování vody a sodíku v těle. Nahromadění nadměrného množství vody v těle způsobuje vážné zdravotní problémy.

Padání vlasů

Kožní problémy – steroidy způsobují značnou produkci mazu, z tohoto důvodu je pleť příliš mastná a dochází k ucpání pórů a následně vzniku akné a zhoršení kvality pokožky obecně, například - nadměrná drsnost, vznik rozsáhlých trhlin (strie) na ramenech, prsní svaly, v podpaží apod.

Kardiovaskulární problémy – kardiovaskulární systém je přetěžován faktory, jako jsou například: rychlý nárůst svalové hmoty, nárůst síly, tím pádem dochází ke zvýšení krevního tlaku. Navíc steroidy zvyšují cholesterol, který se může v krevních cévách příliš hromadit a hrozí tak riziko infarktu.

Gynekomastie – zvětšení prsní žlázy u mužů.

Psychické problémy – dochází k častým změnám nálad a podrážděnosti, zvýšená agresivita, deprese.

Impotence – při dlouhodobém užívání steroidů může dojít k impotenci. Pokud je do těla neustále dodáván testosteron „z jiných“ zdrojů, dochází k neustále menší endogenní produkci ve varlatech, což má za následek impotenci.

Žaludeční potíže – pocity plnosti, průjem, nevolnost.

Jak zabránit vedlejším účinkům steroidů

Nejbezpečnější variantou jsou přírodní steroidy. Navíc jsou legální a nepředstavují takový zásah do látkové výměny organismu. Pracují na jiném principu, tudíž nezasahují přímo do metabolismu.

Přírodní steroidy fungují tak, že mají relaxační účinky na hladkou svalovinu. Hladká svalovina, která je přítomna ve stěnách cév, se pod tlakem proudící krve roztáhne. Se zvětšením průřezu souvisí větší průtok, tudíž ke svalům začne proudit větší množství krve, která je bohatá na živiny. Tímto způsobem se zrychlí anabolické pochody. Ovšem fyzický výkon vyžaduje velký přísun energie, takže získají intenzitu i pochody katabolické a to především na úkor tuků. Výsledkem je tedy nejen nárůst svalové hmoty, ale také redukce tukových polštářů. Navíc vyšší průtok krve cévami je pozitivní i pro erekci.

Pokud chcete zlepšit svoji erekci a potenci, doporučujeme přípravek MerliX, jenž obsahuje výtažky z rostliny Tribulus, která značně napomáhá při zlepšení sexuálního výkonu.

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka před sexem pro silnou erekci

650 Kč

Koupit

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlouhodobé užívání pro zlepšení sexuálního zdraví

790 Kč

Koupit