Sex a prostata

Kategorie: Zdraví a erekce

Prostata je žláza, která tvoří součást mužské pohlavní soustavy. Na první pohled se může zdát, že nijak neovlivňuje sexuální život muže, ale opak je pravdou. Výrazně ovlivňuje zdraví pohlavního systému a má důležitou funkci při plodnosti a potenci. Právě proto musí být funkční na 100 %. Zdraví ale ne vždy funguje tak, jak má, proto mají preventivní prohlídky velký význam. V následujícím článku se podíváme na víceré problémy s prostatou a nakolik ovlivňují sexuální zdraví muže.

Co je prostata?

Jde o žlázu, která se nachází pod močovým měchýřem a nad pánevním svalstvem. Prostatě se říká také předstojná žláza. Velikostí se podobá kaštanu a její hlavní úlohou je tvorba prostatického sekretu, který je ze třetiny součástí ejakulátu. Při zdravotních problémech, které přicházejí zejména s věkem, se projeví zvětšením na objemu i hmotnosti. Zvětšená prostata proto negativně působí na močení, ale také ejakulaci.

Věk je dalším rizikovým faktorem pro stav prostaty. Souvisí to se snižováním hladiny testosteronu, která během života u mužů přirozeně klesá. Zároveň se mění na dihydrogentestosteron, který je dalším problematickým faktorem při zvětšení prostaty. Ten negativně působí na libido, plodnost a potenci.

Funkce prostaty

Nejdůležitější funkcí je tvorba už uvedeného prostatického sekretu, který je součástí ejakulátu a pomáhá spermiím při jejich cestě k oplodnění vajíčka. Další důležitou funkcí prostaty je uzavírání semenných kanálů, které zabrání úniku semene do močového měchýře. V rámci sexu je prostata stimulující bod, jehož dráždění má podobný účinek jako pro ženu stimulování bodu G.

Problémy s prostatou

Nejčastější problémy souvisí se zánětem nebo jejím zvětšením, v horších případech jde o kombinaci obou. Projevují se zejména při problémech s močením, ale někdy mohou být i bezpříznakové, což je ještě víc nebezpečné.

Další komplikací je zánět prostaty, který představuje zánět předstojné žlázy a je způsobený nejčastěji bakteriální infekcí. Může mít formu subakutní až chronickou. Postihuje zejména muže středního věku nad 50 let. Projevuje se pálením při močení, přerušovaným močením a horečkou, která může vystoupit nad 40 °C. Léčba probíhá pomocí antibiotik.

Benigní zvětšení prostaty se vyskytuje u mužů nad 30 let. Toto nezhoubné zvětšení prostaty souvisí s přibývajícím věkem a klesající hladinou testosteronu. Projevuje se problémy s močením, jako jsou častější močení nebo pomalý tok moči.

Rakovina prostaty je stále rozšířenější onemocnění, se kterým se muži během svého života setkávají. Při méně agresivních formách se nádor nachází jen v prostatě, při agresívní formě se může rozšířit i do okolních tkání. Ze začátku se onemocnění nijak výrazně neprojevuje, ale v pozdějším stadiu se muži setkávají se symptomy jako problémy s močením, bolest pánve a zad a výskyt krve v ejakulátu.

Jak zlepšit stav prostaty

V první řadě je důležitá prevence. Z toho důvodu by měl každý muž nad 40 let absolvovat vyšetření prostaty aspoň jednou za dva roky. Lékař provádí vyšetření pohmatem zevnitř, přes konečník. Vyšetření si můžete udělat i sami, a to prozkoumat prsty oblast mezi penisem a konečníkem.

V neposlední řadě byste měli omezit rizikové faktory pro prostatu, jako jsou kořeněná a solená jídla, kouření nebo vysoký přísun kofeinu. Vyhýbejte se i vysoké teplotě, kterou může způsobit nošení těsného spodního prádla, vyhřívání sedadel nebo častá cyklistika.

Ke správnému fungování prostaty pomáhá i užívání výživových doplňků, které obsahují potřebné látky a minerály pro správné fungování prostaty. MerliX Senior je určený právě pro starší ročníky, které chtějí dlouhodobě zlepšit svoje pohlavní zdraví.

Diskuze

Vložte příspěvek do diskuze

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka před sexem pro silnou erekci

650 Kč

Koupit

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlouhodobé užívání pro zlepšení sexuálního zdraví

790 Kč

Koupit