Prevence prostaty

Kategorie: Zdraví a erekce

Prostata je orgán malé velikosti, který se nachází mezi močovým měchýřem a pánevním dnem. Muži důležitost prostaty berou na lehkou váhu a nevěnují jí výraznou pozornost. Zlom nastane až v okamžiku, kdy se začnou objevovat první zdravotní problémy. Komplikace přicházejí ve věku, kdy se překročí věková hranice 40 či 50 roků. V bezpečí však nejsou ani mladší muži, protože pomalé zvětšování prostaty nastává i u mužů po třicítce.

Prostata má výrazný vliv na potenci, plodnost, ale i libido. Problémy se projevují zejména při močení, v podobě přerušovaného nebo častého močení.

Problémy s prostatou

Po 40. roce života muže začínají první problémy s prostatou a snížením hladiny testosteronu. Prostata souvisí také s ejakulátem a tyto faktory působí zároveň i na plodnost. Prostata vytváří prostatický sekret, který je součástí ejakulátu a pomáhá spermiím v jejich putování za vajíčkem. Ovlivnění pohyblivosti spermií má výrazný vliv na oplodnění. Prostata zároveň uzavírá semenné kanálky během ejakulace, aby se ejakulát nedostal do močového měchýře. Pro správné fungování prostaty tak musí být její zdravotní stav ve 100% kondici.

Nejčastějšími zdravotními komplikacemi prostaty jsou:

Karcinom prostaty – rakovina prostaty v pokročilém stádiu může ohrozit mužskou plodnost a projevuje se zvětšením prostaty.

Prostatitida – zánět prostaty, který se projevuje v akutní nebo chronické podobě. Vzniká nejčastěji v důsledku bakteriální infekce a projevuje se pálením při močení a horečkou.

Benigní hyperplazie prostaty – vzniká na nezhoubném podkladě, při kterém dochází ke zvětšení části tkáně prostaty v důsledku zvýšené hladiny dihydrotestosteronu.

Příčiny ovlivňující prostatu

Zdravotní stav prostaty ovlivňuje více faktorů, které jsou buď přirozeným prvkem ve vývoji, nebo souvisí s nesprávnou životosprávou. Některé z nich lze ovlivnit víc, jiné zase méně.

Věk je významným činitelem pro stav prostaty, který není možné moc ovlivnit. Stoupající věk zvyšuje pravděpodobnost zvětšení nebo zánětu prostaty. Nejrizikovější skupinou jsou muži po padesátce. Pod vlivem genetiky a dědičnosti se první příznaky mohou objevit i dříve. Pokud se ve vaší rodině u mužských příslušníků vyskytl podobný problém, měli byste preventivní prohlídky absolvovat častěji.

Životní styl je faktor, který můžete výrazně ovlivnit. Patří sem nezdravé stravování v podobě těžkých a mastných jídel, kouření, časté požívání alkoholických nápojů a málo pohybu. Tito činitelé mají vliv na potenciální zánět prostaty nebo zvětšení prostaty a ztěžují celkově sexuální život.

Infekce ovlivňují stav prostaty a jejich původcem jsou bakteriální infekce. Ty se mohou dostat do prostaty z močových cest nebo jiné části pohlavní soustavy.

Strava a léky se odrážejí na zdravotním stavu vaší prostaty. Problémem jsou hlavně jídla, která obsahují množství tuku, soli a cukru. Nadměrná konzumace tmavého masa a požívání alkoholických nápojů představují další nepřijatelné faktory. Rizikové jsou i léky, které ovlivňují stav hormonů v těle.

zvětšená prostata

Základem je prevence

Prevence představuje základný pilíř dobrého zdravotního stavu, a to nejen prostaty. Platí to celkově pro lidský organismus a všechny jeho orgány. Preventivní opatření nebudou nijak výrazně omezovat váš život a pomohou k lepšímu fungování prostaty.

Vyšetření jsou alfou a omegou v prevenci. Preventivní prohlídky se provádějí u urologa. Každé dva roky by se jí měli zúčastnit muži po čtyřicítce, páni po padesátce i častěji. Pohmatem konečníku se tak dá odhalit začínající hyperplazie prostaty a jiná onemocnění.

Potraviny mají také velký vliv na zdravotní stav prostaty. Některé je vhodné zahrnout do jídelníčku v rámci prevence. Patří sem bobulovité ovoce jako borůvky, brusinky, ostružiny, maliny, jahody nebo také listová zelenina, rajčata, tykvová semena a brokolice.

Pravidelné cvičení a pohyb by se měly stát součástí vašeho životního stylu. Ideální je intenzívnější běh, chůze nebo plavání. Bicykl nedoporučuji, protože tlačí na pánevní dno a to prostatě neprospívá. Účinné je například cvičení svalstva pánevního dna nebo Kegelovy cviky.

Do prevence patří také užívání látek z rostlinných zdrojů, například Serenoa plazivá. Nachází se ve výživovém doplňku MerliX Senior, který kromě zlepšení sexuálního zdraví může sloužit také jako prevence pohlavního zdraví muže.

Diskuze

Vložte příspěvek do diskuze

Merlix Perfektum

Merlix Perfektum

Tabletka před sexem pro silnou erekci

650 Kč

Koupit

Merlix Senior

Merlix Senior

Na dlouhodobé užívání pro zlepšení sexuálního zdraví

790 Kč

Koupit